Eli Yüzü Düzgün Wordpress Forum Eklentisi ?

Tekrar merhaba. Joomla'yı hatırlarsınız. Deli gibi türkçe çeviri yaptığımız zamanlardı. MJ Türkiye sitesinde meraklılarına bildiklerimizi aktarıyorduk. Joomla ile çalışmalarım şuan uzak bi anıya dönüşmüş sayılır. Sanırım en son yaptığım Joomla Web Sitesi işyeri içindi. Active Directory entegrasyonunu yapmak ölümdü. Ama yapmıştık. 200 bin kullanıcılı bir AD ortamında 7000 kullanıcılı bir alt sitede Joomla çalıştırıyorduk. Hyper-V + Xampp iyi bir seçenekti ozamanlar. Şuan durum nedir bilmiyorum.

Aslında Joomla bir Mambo klonudur. Mambo CMS den evrilen Joomla için ilk başlarda herkesin umutları vardı. Açık kaynak ve sınırsız ücretsiz bir eklenti ekosistemi. Zamanla Joomla, Mambodan da beter bir ticarethane haline geldi. Özgür kaynaklar önce ücrete büründü. Sonra da pahalılaştı. Buna birde Joomla'nın bol sistem kaynağı tüketen bircanavara dönüşmesini ekleyin. Kaçış başladı tabii. 2008 - 2010 kişisel sitelerde Joomla CMS açık ara öndeydi. En azından bizim ülkemizde.

Konu nerden nereye geldi. Peki bu başlık ne?😊

Joomla tozlu rafa kalktı. Yerine daha önce yüzüne bakmadığımız WordPress geçti. İşin ilginci WordPress şuan tam bir framework işlevi görüyor. Bomboş tam takır yazılımı indir, üstüne çalış dur. Yalnız, düzgün ücretsiz bir forum bileşenine henüz rastlamadım. BBPress? İyi Değil. Bir umut WpForo. Geçenlerde WordPress için yazılmış bir forum bileşeni olan WpForo' nun Türkçe çevirisini Wordpress' te yayınlamıştım. Meraklılarının işine yarar. Ama genel sorun devam ediyor ve düzgün kişiselleştirilebilir bir forum bileşeni bulamıyoruz. Müşterilerime IP Board kurup geçiyorum. Entegrasyonu da sıkıntı çıkarmıyor.

Yorumlar

Popüler

Eski Bluetooth Kulaklıkları Çöpe mi Atıyoruz?

Via Tarayıcı - 1MB 'lık Mucize