Reklamsız Mobil Tarayıcı - Brave Mobil Tarayıcı

Reklamsız Bir Dünya - Brave?

Masaüstü bilgisayar, tablet, dizüstü neyse de cep telefonunuzda her tıkladığınız sayfada sayfayı kaplayan, tıklamazsanız bir yere gidemediğiniz, insana işkence eden reklamlardan şikayetçiyiz değil mi? Siteler, gezinti menülerini,  "devamı" linklerini reklam arkasında gizleyip bir nevi acı çekmemize neden oluyor. Hepsi mazur görülebilir fakat bu yapılan uyanıklık bize webde yavaşlık olarak geri dönüyor. 

Daha önce hatırlarsınız google play store da ad blocker uygulamaları vardı. Telefonumuza kuruyorduk ve reklamlardan -özellikle tarayıcılardaki- kurtuluyorduk. Play store ani bir kararla bu uygulamaları mağazada yasakladı. O zamandan beri en iyi telefona da sahip olsanız internette reklamlar yüzünden heme yavaş geziniyoruz hemde kotadan yiyip duruyoruz. 😏

Brave Tarayıcı Nedir?

Yine birgün nette gezinirken masaüstü için chromium tabanlı brave tarayıcı ile karşılaştım. İndirdim fakat performansını beğenmedim. Ad blocker pluginleri kadar akıcı değildi. Derken sitesinde mobil sürümünün de olduğunu gördüm. İndirdim. O günden beri telefonumda telefon simgesinin yanında brave simgesi bulunuyor. Sitelerde reklamlar neredeydi? Nereye tıklamayacaktım vs. unuttum. Ortalama performansta bir telefonda brave sitelere daha hızlı giriyor ve keyif veriyor. İşte birkaç bilgi:

  • Mozilla'nın eski ceo'su ve aynı zamanda javascript'in kurucusunun yaptığı bir tarayıcıdır. açık kaynaklıdır. asıl önemli özelliği, güvenlik ve reklam engelleme konusunda aşmış olmasıdır. hiçbir eklentiyle uğraştırmaz. 
  • Mobil taraftaysa aşırı hızlıdır. diğer tarayıcıların aksine chrome altyapısı kullanır ve betikleri engelle özelliğiyle birlikte hız konusunda uçuşlara geçer.
  • Kullanım arayüzü mobil chrome ile aynıdır.
  • İsterseniz brave ile her siteye ayrı ayrı kural koyabilirsiniz.
  • Reklamlardan kesin olarak kurtulursunuz.
iOS sürümünü denemedim. Deneyen yorum yapabilir.

Brave İndirme Linkleri:

Yorumlar

Popüler

Eski Bluetooth Kulaklıkları Çöpe mi Atıyoruz?

Via Tarayıcı - 1MB 'lık Mucize

Eli Yüzü Düzgün Wordpress Forum Eklentisi ?