Google Play Store'dan Sıkıldınız mı?


Google Play Market gerek reklam gösterimi olsun ve gerekse kısıtlamalar nedeniyle istediğiniz uygulamaya mobil cihazınızda sahip olmanızı engelliyor. Güvenilmeyen kaynaklardan yüklediğiniz uygulamalarda da güvenlik sorunu var. Ne yapabiliriz? F-Droid adında bir mağazayı öneriyorum.

Bilenler hatırlar, eskiden blackmarkt vardı. Ama güvenlik endişeleri nedeniyle kuramıyorduk.


F-Droid nedir?

F-Droid, Android platformu için FOSS (Özgür ve Açık Kaynaklı Yazılım) uygulamalarının kurulabilir bir kataloğudur. İstemci; uygulamaları taramayı, kurmayı ve güncellemeleri aygıtınız da izlemeyi kolaylaştırır. İçeriğinde kategoriler ve öne çıkan uygulamalar var. Play store da bulamayacağınız uygulamalar var. Kurmak için root gerekmiyor. 
  • Depodaki her yazılım özgür lisanslara sahip olduğu için kaynak kodları herkes tarafından incelenebilir.
  • Depoyu oluşturan abiler depoya soktukları her yazılımı mümkün olduğunca kendileri inceleyip derlemeye çalışıyorlar.
  • Mahremiyete saygılı. kullanmak için hesap açmak gerekmiyor. size, kullandığınız alete ve kurduğunuz programlara dair hiçbir şey karşı tarafa gönderilmiyor, hiçbir şey takip edilmiyor. 
  • Antifeatures adı altında depodaki yazılımları sınıflandırıyorlar. bu sayede hangi programın reklam içerdiğini, kullanıcıyı takip ettiğini, özgür olmayan bazı servislerin/eklentilerin kullanımını gerektirdiğini görebiliyor ve icabında bunların filtrelenerek listede görünmesini dahi engelleyebiliyorsunuz.
  • Paketler imzalı

NewPipe Nedir?

Aslında benim bu platform ile tanışmam basit bir ihtiyaçtan başladı. Youtube da videoların sesi ile ilgileniyordum. Hem arka planda çalışacak ve hemde sadece ses dinleme isteğime yanıt verecek bir uygulama olsa ne güzel olur demiştim.

İnternette NewPipe adlı uygulamayı gördüm. Uygulama youtube videolarını arka planda istenen çözünürlükte çalıştırabiliyordu. Yani müzik dinlerken kapatamadığımız youtube uygulaması yerine youtube veritabanını kullanan bir müzik çalar uygulaması görevi yapıyor denebilir. Program iyi çalışıyor, reklam yok  ve telefonu kilitleseniz bile çalışmaya devam ediyor. Playlist de oluşturabiliyorsunuz.

NewPipe uygulamasını kurmak istediğimde F-Droid Mağazası ile karşılaştım. 


Yorumlar

Popüler

Eski Bluetooth Kulaklıkları Çöpe mi Atıyoruz?

Via Tarayıcı - 1MB 'lık Mucize

Eli Yüzü Düzgün Wordpress Forum Eklentisi ?